+48 731 209 909 | biuro@zazieleniacze.pl | acebook

2

Ogród marzeń na wyciągnięcie ręki: Jak projektować ogrody krok po kroku

Ogród to wizytówka każdego domu. To miejsce idealne do wypoczynku, rekreacji lub spotkań z najbliższymi. Projektując zieloną przestrzeń możemy stworzyć niepowtarzalne miejsce, spełniające oczekiwania i potrzeby właścicieli ogrodu. W tym artykule pokażemy, jak krok po kroku zaprojektować ogród:

Od czego zacząć projektowanie ogrodu?

Przed przystąpieniem do prac projektowych niezbędna jest inwentaryzacja terenu, na którym ma powstać nasz ogród. Musimy sprawdzić nasłonecznienia działki, jakość gleby, warunki wodne oraz zwrócić uwagę na miejsca do wyeksponowania czy przysłonięcia. Projektant powinien być wyposażony w przedmioty służące do pomiarów, takie jak miara czy dalmierz. Niezbędna jest również mapa do celów projektowych lub własnoręcznie nakreślony szkic działki, abyśmy mogli zaznaczyć na nim wszystkie istotne punkty czy pomiary.

Określenie celu projektowania ogrodu

Przed rozpoczęciem projektowania ogrodu, warto dokładnie określić, jaki cel chcemy osiągnąć. Doprecyzowanie funkcji użytkowania ogrodu, w dużej mierze definiuje nam jego wygląd. Musimy zastanowić się jak chcemy spędzać czas w ogrodzie? Czy ma być on naszym miejscem relaksu czy może wzmożonej aktywności? Jak lubimy spędzać nasz wolny czas?

Czy ogród ma być zmienny i zaskakujący, czy stateczny, ale wymagający od nas minimalnego zaangażowania w jego pielęgnację. Dokładne określenie celu projektowego oraz funkcji jaką ma pełnić, pozwoli nam na lepsze zaplanowanie naszej zielonej przestrzeni i uniknięcie niepotrzebnych rozwiązań.

Określenie potrzeb i możliwości

Określenie potrzeb i możliwości to kluczowa kwestia przed stworzeniem koncepcji projektowej. Musimy ustalić nasze priorytety, które następnie należy skonfrontować z potencjałem naszej działki oraz  środkami finansowymi, jakimi dysponujemy.

Analiza potrzeb

Analiza potrzeb jest pierwszym krokiem w projektowaniu ogrodu. Zastanów się, jakie funkcje ma spełniać Twój ogród i w jakim stylu ma być urządzony. Czy będzie to miejsce do relaksu, czy też będzie to miejsce aktywności? Czy będzie to miejsce dla rodziny z dziećmi, czy też będzie to miejsce dla singla, który marzy o saunie w ogrodzie? Każdy z tych celów wymaga innego zaaranżowania i wkomponowania poszczególnych elementów.

Analiza możliwości

Kolejnym etapem po określeniu naszych potrzeb jest analiza możliwości. Zastanów się, ile miejsca masz do dyspozycji w ogrodzie i jakie jest jego usytuowanie. Czy jest to duży ogród, czy może to tylko niewielka działka w zabudowie szeregowej? Czy na działce istnieją jakieś elementy, które możemy wykorzystać do stworzenia miejsc wpisanych w nasze potrzeby? Jakie warunki słoneczne i wodne panują na działce? Jakie fundusze mamy przygotowane na stworzenie naszego wymarzonego miejsca. Te informacje pozwolą na wypracowanie optymalnych rozwiązań do możliwego spełnienia preferowanych funkcji w ogrodzie.

Planowanie

Planowanie jest kluczowe w projektowaniu ogrodu. Po ustaleniu funkcji, potrzeb, oczekiwań i celu jakie chcemy osiągnąć, możemy dobrać odpowiednie rozwiązania, które pozwolą nam je zaspokoić. Przykładowo, gdy chcemy uprawiać warzywa i owoce, musimy zaplanować miejsce na skrzynie uprawowe lub grządki. Jeżeli jednak w swoim ogrodzie chcemy wypoczywać z rodziną, niezbędne będzie znalezienie miejsca na strefę wypoczynku, ze sporym tarasem oraz wygodnymi meblami ogrodowymi lub hamakiem rozpiętym wśród drzew. Nasze potrzeby determinują elementy czy miejsca jakie w ogrodzie muszą się znaleźć, a odpowiednie ich zaplanowanie pozwala na zachowanie spójności i atrakcyjnego wyglądu ogrodu.

Zaplanowanie stref użytkowych z odpowiednio dobranymi do nich elementami wyposażenia to punkt, od którego zaczynamy projektowanie.

Dobór roślin

Po zakończeniu planowania stref i elementów w ogrodzie przyszedł czas na dobór roślin. To ważny krok, ponieważ to właśnie rośliny określają ostateczny wygląd naszego ogrodu. Przed ich wyborem, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami:

Wysokość: Rośliny możemy podzielić na niskie(byliny, krzewy płożące, pnącza, niskie trawy) średnie(krzewy, trawy ozdobne, szczepione nisko drzewa) i wysokie(drzewa liściaste, drzewa iglaste). W zależności od naszych potrzeb i funkcji jakie mają spełniać, możemy wybierać rośliny o odpowiedniej wysokości.

Kolor: Rośliny różnią się między sobą kolorem liści i kwiatów. Wybierając spośród dostępnej palety barw jaką oferują byliny, trawy, krzewy i drzewa, zastanówmy się w jakim otoczeniu czujemy się dobrze. Możemy wybrać kolory energetyczne, jak czerwony i czy żółty, lub stonowane pastelowe fiolety i róże.

Pora kwitnienia: Różne gatunki roślin kwitną, w innych porach roku. Warto dobrać taką kompozycję roślin, która będzie atrakcyjna przez większość sezonu wegetacyjnego, zmieniając swoje oblicza poprzez kwitnienie czy przebarwiające się liście.

Po wybraniu roślin warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

Sadzenie: Podczas sadzenia roślin należy pamiętać o odpowiedniej głębokości i odstępie między roślinami. Istotną kwestią jest zaprawienie dołów ziemią dobrej jakości oraz ściółkowanie roślin np. korą sosnową lub zrębkami.

Nawożenie: Rośliny potrzebują składników odżywczych, aby dobrze rosnąć. Regularne nawożenie pozwoli osiągnąć im zdrowy i ładny wygląd.

Podlewanie: Odpowiednie dostarczanie wody naszym roślinom, zapewnia zdrowy wygląd i żywotność naszego ogrodu. Podlewanie roślin, szczególnie w pierwszej fazie wzrostu jest bardzo istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym. W późniejszych latach okazy korzeniące się głębiej nie są już tak bardzo od nas zależne. Wyjątkiem jest trawnik, który poprzez płytki system korzeniowy, potrzebuje nawadniania przez cały sezon wegetacyjny.

Wybór oświetlenia do ogrodu

Wybierając odpowiednie systemy oświetlenia w naszym ogrodzie możemy wyeksponować lub podkreślić jego walory. Lampy ogrodowe nie tylko uatrakcyjnią wygląd roślin, ale również zapewnią bezpieczną komunikację po zmroku. Ilość, rodzaj i sposób rozmieszczenia punktów świetlnych zależy od wielkości ogrodu, ilości roślin do wyeksponowania oraz sposobu użytkowania ogrodu. Warto wybrać energooszczędne źródła światła, aby zminimalizować koszty utrzymania ogrodu.

Tworzenie strefy relaksu

Tworzenie strefy relaksu to kolejny element, który warto uwzględnić w swoim projekcie. Zwyczajowo głównym miejscem wypoczynku jest taras. Przy odpowiednim rozplanowaniu elementów, takich jak grill, kanapa, stół z krzesłami czy sezonowy basen, możemy stworzyć wielofunkcyjną strefę relaksu. Przy większych ogrodach, gdzie dysponujemy znaczą ilością metrów kwadratowych, możemy pozwolić sobie na odrębny kącik z miejscem na hamak, leżaki czy wgłębnik z paleniskiem. Gdy ustalimy odpowiednie miejsce, pozostaje nam wybór odpowiednich dodatków, takich jak meble, nasadzenia w donicach czy oświetlenie, aby tą przestrzeń jeszcze bardziej uatrakcyjnić.

Zagospodarowanie powierzchni

Po ustaleniu niezbędnych stref użytkowych i funkcji w ogrodzie, możemy przystąpić do planowania zagospodarowania powierzchni. W pierwszej kolejności ustalamy powierzchnie utwardzone(podjazd, ścieżki), rabaty oraz trawnik. Ustalamy ich kształt i proporcje względem siebie.

Uzupełnienie ogrodu o dodatkowe elementy

Nasz ogród możemy uatrakcyjnić wprowadzając elementy małej architektury takie jak pergole, siedziska, huśtawki, altany, rzeźby, donice. Te elementy dodają ogrodowi charakteru i sprawiają, że jest on niepowtarzalny.

Pielęgnacja i utrzymanie ogrodu

Aby nasz ogród wyglądał zawsze dobrze, należy pamiętać o jego regularnej pielęgnacji. Systematyczne nawożenie, przycinanie, odchwaszczanie oraz podlewanie zapewnią dobrą kondycję roślin i piękny wygląd ogrodu przez cały sezon.

Podsumowanie

Projektowanie ogrodu to proces wieloetapowy, wymagający od nas dużego zaangażowania. Warto podjąć te starania, by cieszyć się własną zieloną oazą, idealnie współgrającą z naszym stylem życia. Dzięki logicznie zaprojektowanej przestrzeni, odpowiedniemu doborowi roślin i materiałów, a także regularnej pielęgnacji, ogród może stać się naszym ulubionym miejscem do spędzania wolnego czasu.

Firma Zazieleniacze jest po to, by pomóc Ci we wszelkich kwestiach związanych z projektowaniem, zakładaniem, serwisowaniem ogrodów. Jeśli chcesz powierzyć te prace profesjonalistom, zadzwoń lub napisz do nas już dziś.